Studia na Akademii Górniczo-Hutniczej to nie tylko okazja do nauki na jednej z najlepszych uczelni w Polsce, zdobycia wyższego wykształcenia i przeżycia najlepszych pięciu lat swojego życia. To również możliwość obcowania z atmosferą i kulturą magicznego miejsca na mapie Europy, jakim niewątpliwie jest Kraków. Przedstawiamy krótką listę miejsc, które warto odwiedzić, przyjeżdżając tutaj. Może i Ty po skierowaniu swych kroków w popularne miejsca, skręcisz w boczną uliczkę i samodzielnie odkryjesz magię Krakowa?

Kładka Bernatka.

Przeprawa łącząca Kazimierz z Pogórzem została wybudowana stosunkowo niedawno, bo w 2010 roku, jednak już zdążyła zyskać miano jednego z najbardziej urokliwych miejsc Krakowa. To świetnie miejsce na romantyczne, choć nieco kiczowate spotkanie z Twoją Drugą Połówką, zakończone przypięciem kłódki z Waszymi imionami na moście na znak wiecznej miłości. Nastrojowe oświetlenie czyni spacery przez Kładkę Bernatka jeszcze przyjemniejszymi – szczególnie polecamy wybrać się tam nocą.

Krakowski Kazimierz

Ta propozycja może się wydawać oczywista, w końcu każda szanująca się wycieczka odwiedza Kazimierz. Istotą pobytu w tym miejscu nie jest jednak wizyta w licznych synagogach, czy kupno bezwartościowych pamiątek za nieprzyzwoite sumy. Prawdziwą atmosferę Kazimierza można poczuć podczas wizyty w jednej z uroczych kawiarni na uboczu, nocnych, przeciągających się nieraz do świtu spotkań w knajpach, spacerów śladami historii i festiwali, które odbywają się tam niemal bez przerwy. Co do wrażeń gastronomicznych – żadna wyprawa na Kazimierz, czy to dniem, czy nocą, nie może się obyć bez wizyty w okrąglaku z zapiekankami. Godne polecenia są również słynne na cały Kraków lody przy ulicy Starowiślnej. Spróbujcie!

Kopiec Krakusa

Możecie się zastanawiać nad sensem wizyty w miejscu oddalonym tak bardzo od Waszego ukochanego Miasteczka AGH, ale zapewniamy – warto. Kopiec Krakusa jest miejscem odwiedzanym raczej tylko przez rodowitych Krakowian, nie uświadczymy tu turystów ani zgiełku. Widać z niego dobrze panoramę miasta, jest doskonałym miejscem na spacery, spotkanie z przyjaciółmi (także z piwem, ponieważ uciążliwa straż miejska rzadko się tu zapuszcza) lub samodzielną wycieczkę po mieście. W kwietniu odbywa się tu rokrocznie Święto Rękawki, które niewątpliwie jest świetnym powodem do wizyty na Kopcu.

Zakrzówek

Gdy dni stają się dokuczliwie ciepłe, do wakacji jeszcze długa droga, a o wizycie nad morzem można pomarzyć, świetną alternatywą dla mieszkańców Krakowa staje się ten zalew. Znajdujący się w południowej części miasta Zakrzówek i Skałki Twardowskiego są dobrym miejscem na relaks. Dla fanów grillowania poza Miasteczkiem Studenckim może się on również okazać idealnym miejscem do zrealizowania tego typu planów. W ubiegłych latach na Zakrzówku było organizowane Ognisko Kwietniowe – wielka kwietniowa impreza. Została ona zakazana z powodu niebezpiecznych zachowań ludzi, którzy przychodzili pobawić się wtedy nad zalew. Niemniej jednak, osobom szukającym chwili wytchnienia nad wodą polecamy.

Błonia oraz Park Jordana

Jedna z największych łąk w centrum miasta, położona bardzo blisko kampusu AGH. Według niektórych ludzi świat za Błońmi nie istnieje, z naszych informacji wynika, że przeciwnie, można tam znaleźć Kopiec Kościuszki (serdecznie zachęcamy do wizyty! można przy okazji wpaść do siedziby radia RMF FM), las Wolski i wiele innych atrakcji. Już same Błonia wraz z przyległym Parkiem Jordana są warte uwagi. Są świetnym miejscem dla fanów sportu do realizowania ich pasji. Bieganie, jazda na rowerze i rolkach, nordic walking – to wszystko można z powodzeniem ćwiczyć na wielkim torze jaki tworzą alejki wokół Błoń. Z kolei w parku mamy możliwość gry w koszykówkę, siatkówkę oraz tenisa. Dla amatorów spokojnego odpoczynku są oczywiście przewidziane liczne alejki, w których spokojnie na ławce można poczytać książkę albo oddać się rozmyślaniom. Dla miłośników zieleni blisko kampusu AGH jak znalazł.

To tylko kilka propozycji z naszej strony. Oczywiście, polecamy również wizytę na Rynku, zaznajomienie się z zabytkami byłej stolicy Polski, muzea, kina, teatry, wydarzenia kulturalne (ale o tym innym razem) oraz cały Kraków. Pisz, gdzie Twoim zdaniem warto się wybrać, przybywaj, odwiedzaj!